wikimedia/mediawiki-core

View on GitHub
languages/classes/LanguageKk_cyrl.php

Summary

Maintainability
F
1 mo
Test Coverage
<?php
/**
 * Kazakh (Қазақша) specific code.
 *
 * This program is free software; you can redistribute it and/or modify
 * it under the terms of the GNU General Public License as published by
 * the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
 * (at your option) any later version.
 *
 * This program is distributed in the hope that it will be useful,
 * but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
 * MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
 * GNU General Public License for more details.
 *
 * You should have received a copy of the GNU General Public License along
 * with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
 * 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
 * http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html
 *
 * @file
 * @ingroup Language
 */

/**
 * Kazakh (Қазақша)
 *
 * @ingroup Language
 */
// phpcs:ignore Squiz.Classes.ValidClassName.NotCamelCaps
class LanguageKk_cyrl extends Language {
    # Convert from the nominative form of a noun to some other case
    # Invoked with {{GRAMMAR:case|word}}

    /**
     * Cases: genitive, dative, accusative, locative, ablative, comitative + possessive forms
     *
     * @param string $word
     * @param string $case
     *
     * @return string
     */
    protected function convertGrammarKk_cyrl( $word, $case ) {
        global $wgGrammarForms;
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-kz'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-kz'][$case][$word];
        }
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-cyrl'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-cyrl'][$case][$word];
        }
        // Set up some constants...
        // Vowels in last syllable
        $frontVowels = [ "е", "ө", "ү", "і", "ә", "э", "я", "ё", "и" ];
        $backVowels = [ "а", "о", "ұ", "ы" ];
        $allVowels = [ "е", "ө", "ү", "і", "ә", "э", "а", "о", "ұ", "ы", "я", "ё", "и" ];
        // Preceding letters
        $Nasals = [ "м", "н", "ң" ];
        $Sonants = [ "и", "й", "л", "р", "у", "ю" ];
        $Consonants = [ "п", "ф", "к", "қ", "т", "ш", "с", "х", "ц", "ч", "щ", "б", "в", "г", "д" ];
        $Sibilants = [ "ж", "з" ];
        $Sonorants = [ "и", "й", "л", "р", "у", "ю", "м", "н", "ң", "ж", "з" ];

        // Possessives
        $firstPerson = [ "м", "ң" ]; // 1st singular, 2nd unformal
        $secondPerson = [ "з" ]; // 1st plural, 2nd formal
        $thirdPerson = [ "ы", "і" ]; // 3rd

        list( $wordEnding, $wordLastVowel ) = $this->lastLetter( $word, $allVowels );

        // Now convert the word
        switch ( $case ) {
            case "dc1":
            case "genitive": # ilik
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "тің";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "тың";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "нің";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ның";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonants ) || in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "дің";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "дың";
                    }
                }
                break;
            case "dc2":
            case "dative": # barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ке";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "қа";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ге";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ға";
                    }
                }
                break;
            case "dc21":
            case "possessive dative": # täweldık + barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "е";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "а";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ге";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ға";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "не";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "на";
                    }
                }
                break;
            case "dc3":
            case "accusative": # tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ті";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ты";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ні";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ны";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ді";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ды";
                    }
                }
                break;
            case "dc31":
            case "possessive accusative": # täweldık + tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ді";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ды";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                        $word .= "н";
                }
                break;
            case "dc4":
            case "locative": # jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "те";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "та";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "де";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "да";
                    }
                }
                break;
            case "dc41":
            case "possessive locative": # täweldık + jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "де";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "да";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "нде";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "нда";
                    }
                }
                break;
            case "dc5":
            case "ablative": # şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "тен";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "тан";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                    || in_array( $wordEnding, $Sibilants )
                ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ден";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "дан";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "нен";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "нан";
                    }
                }
                break;
            case "dc51":
            case "possessive ablative": # täweldık + şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "нен";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "нан";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ден";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "дан";
                    }
                }
                break;
            case "dc6":
            case "comitative": # kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "пен";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "мен";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "бен";
                }
                break;
            case "dc61":
            case "possessive comitative": # täweldık + kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "пенен";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "менен";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "бенен";
                }
                break;
            default: # dc0 #nominative #ataw
        }
        return $word;
    }

    /**
     * @param string $word
     * @param string $case
     * @return string
     */
    protected function convertGrammarKk_latn( $word, $case ) {
        global $wgGrammarForms;
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-tr'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-tr'][$case][$word];
        }
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-latn'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-latn'][$case][$word];
        }
        // Set up some constants...
        // Vowels in last syllable
        $frontVowels = [ "e", "ö", "ü", "i", "ä", "é" ];
        $backVowels = [ "a", "o", "u", "ı" ];
        $allVowels = [ "e", "ö", "ü", "i", "ä", "é", "a", "o", "u", "ı" ];
        // Preceding letters
        $Nasals = [ "m", "n", "ñ" ];
        $Sonants = [ "ï", "y", "ý", "l", "r", "w" ];
        $Consonants = [ "p", "f", "k", "q", "t", "ş", "s", "x", "c", "ç", "b", "v", "g", "d" ];
        $Sibilants = [ "j", "z" ];
        $Sonorants = [ "ï", "y", "ý", "l", "r", "w", "m", "n", "ñ", "j", "z" ];

        // Possessives
        $firstPerson = [ "m", "ñ" ]; // 1st singular, 2nd unformal
        $secondPerson = [ "z" ]; // 1st plural, 2nd formal
        $thirdPerson = [ "ı", "i" ]; // 3rd

        list( $wordEnding, $wordLastVowel ) = $this->lastLetter( $word, $allVowels );

        // Now convert the word
        switch ( $case ) {
            case "dc1":
            case "genitive": # ilik
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "tiñ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "tıñ";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "niñ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "nıñ";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonants ) || in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "diñ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "dıñ";
                    }
                }
                break;
            case "dc2":
            case "dative": # barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ke";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "qa";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ge";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ğa";
                    }
                }
                break;
            case "dc21":
            case "possessive dative": # täweldık + barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "e";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "a";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ge";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ğa";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ne";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "na";
                    }
                }
                break;
            case "dc3":
            case "accusative": # tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ti";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "tı";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ni";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "nı";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "di";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "dı";
                    }
                }
                break;
            case "dc31":
            case "possessive accusative": # täweldık + tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "di";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "dı";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                        $word .= "n";
                }
                break;
            case "dc4":
            case "locative": # jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "te";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ta";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "de";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "da";
                    }
                }
                break;
            case "dc41":
            case "possessive locative": # täweldık + jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "de";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "da";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "nde";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "nda";
                    }
                }
                break;
            case "dc5":
            case "ablative": # şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ten";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "tan";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                    || in_array( $wordEnding, $Sibilants )
                ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "den";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "dan";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "nen";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "nan";
                    }
                }
                break;
            case "dc51":
            case "possessive ablative": # täweldık + şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "nen";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "nan";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "den";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "dan";
                    }
                }
                break;
            case "dc6":
            case "comitative": # kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "pen";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "men";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "ben";
                }
                break;
            case "dc61":
            case "possessive comitative": # täweldık + kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "penen";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "menen";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "benen";
                }
                break;
            default: # dc0 #nominative #ataw
        }
        return $word;
    }

    /**
     * @param string $word
     * @param string $case
     * @return string
     */
    protected function convertGrammarKk_arab( $word, $case ) {
        global $wgGrammarForms;
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-cn'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-cn'][$case][$word];
        }
        if ( isset( $wgGrammarForms['kk-arab'][$case][$word] ) ) {
            return $wgGrammarForms['kk-arab'][$case][$word];
        }
        // Set up some constants...
        // Vowels in last syllable
        $frontVowels = [ "ە", "ٶ", "ٷ", "ٸ", "ٵ", "ە" ];
        $backVowels = [ "ا", "و", "ۇ", "ى" ];
        $allVowels = [ "ە", "ٶ", "ٷ", "ٸ", "ٵ", "ە", "ا", "و", "ۇ", "ى" ];
        // Preceding letters
        $Nasals = [ "م", "ن", "ڭ" ];
        $Sonants = [ "ي", "ي", "ل", "ر", "ۋ" ];
        $Consonants = [ "پ", "ف", "ك", "ق", "ت", "ش", "س", "ح", "تس", "چ", "ب", "ۆ", "گ", "د" ];
        $Sibilants = [ "ج", "ز" ];
        $Sonorants = [ "ي", "ي", "ل", "ر", "ۋ", "م", "ن", "ڭ", "ج", "ز" ];

        // Possessives
        $firstPerson = [ "م", "ڭ" ]; // 1st singular, 2nd unformal
        $secondPerson = [ "ز" ]; // 1st plural, 2nd formal
        $thirdPerson = [ "ى", "ٸ" ]; // 3rd

        list( $wordEnding, $wordLastVowel ) = $this->lastLetter( $word, $allVowels );

        // Now convert the word
        switch ( $case ) {
            case "dc1":
            case "genitive": # ilik
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "تٸڭ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "تىڭ";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "نٸڭ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "نىڭ";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonants ) || in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دٸڭ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دىڭ";
                    }
                }
                break;
            case "dc2":
            case "dative": # barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "كە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "قا";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "گە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "عا";
                    }
                }
                break;
            case "dc21":
            case "possessive dative": # täweldık + barıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ا";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "گە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "عا";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "نە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "نا";
                    }
                }
                break;
            case "dc3":
            case "accusative": # tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "تٸ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "تى";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "نٸ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "نى";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دٸ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دى";
                    }
                }
                break;
            case "dc31":
            case "possessive accusative": # täweldık + tabıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دٸ";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دى";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                        $word .= "ن";
                }
                break;
            case "dc4":
            case "locative": # jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "تە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "تا";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels ) || in_array( $wordEnding, $Sonorants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دا";
                    }
                }
                break;
            case "dc41":
            case "possessive locative": # täweldık + jatıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دا";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "ندە";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "ندا";
                    }
                }
                break;
            case "dc5":
            case "ablative": # şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "تەن";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "تان";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                    || in_array( $wordEnding, $Sibilants )
                ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دەن";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دان";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Nasals ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "نەن";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "نان";
                    }
                }
                break;
            case "dc51":
            case "possessive ablative": # täweldık + şığıs
                if ( in_array( $wordEnding, $firstPerson ) || in_array( $wordEnding, $thirdPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "نەن";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "نان";
                    }
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $secondPerson ) ) {
                    if ( in_array( $wordLastVowel, $frontVowels ) ) {
                        $word .= "دەن";
                    } elseif ( in_array( $wordLastVowel, $backVowels ) ) {
                        $word .= "دان";
                    }
                }
                break;
            case "dc6":
            case "comitative": # kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "پەن";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "مەن";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "بەن";
                }
                break;
            case "dc61":
            case "possessive comitative": # täweldık + kömektes
                if ( in_array( $wordEnding, $Consonants ) ) {
                        $word .= "پەنەن";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $allVowels )
                    || in_array( $wordEnding, $Nasals )
                    || in_array( $wordEnding, $Sonants )
                ) {
                        $word .= "مەنەن";
                } elseif ( in_array( $wordEnding, $Sibilants ) ) {
                        $word .= "بەنەن";
                }
                break;
            default: # dc0 #nominative #ataw
        }
        return $word;
    }

    /**
     * @param string $word
     * @param string[] $allVowels
     * @return array
     */
    private function lastLetter( $word, $allVowels ) {
        $lastLetter = [];

        // Put the word in a form we can play with since we're using UTF-8
        $ar = preg_split( '//u', parent::lc( $word ), -1, PREG_SPLIT_NO_EMPTY );

        // Here's an array with the order of the letters in the word reversed
        // so we can find a match quicker *shrug*
        $wordReversed = array_reverse( $ar );

        // Here's the last letter in the word
        $lastLetter[0] = $ar[count( $ar ) - 1];

        // Find the last vowel in the word
        $lastLetter[1] = null;
        foreach ( $wordReversed as $xvalue ) {
            foreach ( $allVowels as $yvalue ) {
                if ( strcmp( $xvalue, $yvalue ) == 0 ) {
                    $lastLetter[1] = $xvalue;
                    break;
                }
            }
            if ( $lastLetter[1] !== null ) {
                break;
            }
        }

        return $lastLetter;
    }
}